5 SVARBIAUSI PASITIKĖJIMO SAVIMI ŠALTINIAI

Kovo 8 dienos, t.y. Tarptautinės Moters Dienos, proga nusprendžiau šiek tiek paliesti pasitikėjimo savimi temą. Mes dažnai skubame tarti žodžių junginį “pasitikėjimas savimi” net nesusimąstydami, kokią reikšmę jam suteikiame. Ar tai yra pasitikėjimas savimi socialinėse situacijose? Ar tai pasitikėjimas savo sugebėjimais? O gal mes kalbame apie pasitikėjimą kitais ir tikėjimą ateitimi? Arba sugebėjimą kalbėti prieš auditoriją?

Pasitikėjimas nėra tik jausmas, kad viskas bus gerai, bet ir įsitikinimas, kad jums pasiseks.

Pasikartojanti frazė „manau, kad galiu“ gerai parodo pasitikinčio savimi žmogaus nuotaiką. Svarbu pažymėti, kad nėra „pasitikėjimo įgūdžiais“; pasitikėjimas yra asmens įsitikinimas, kad jis sugebės sėkmingai pritaikyti savo įgūdžius tam tikrose situacijose. Pasitikėjimas yra ne norimo rezultato laukimas, o jausmas, kad sugebi atlikti veiksmus, kurie turėtų duoti šį rezultatą. Svarbu pažymėti, kad pasitikėjimas savimi nėra asmenybės bruožas ir paprastai yra siauresnė sąvoka nei savęs vertinimas. Tai apsiriboja konkrečiomis situacijomis ir kontekstais.

Kitaip tariant, tai yra sugebėjimas būti savimi, išbandyti save bet kurioje veikloje, nebijant gėdos jausmo prieš save bei kitus dėl galimos nesėkmes, ir išlaikyti teigiamą požiūrį. Įrodyta, kad pasitikėjimo savimi galima pasisemti iš penkių šaltinių, kuriais aš šiandien ir norėčiau pasidalinti su jumis. Taigi, kaip labiau pasitikėti savimi?

1. REALI PATIRTIS

Tai yra tikslai, kuriuos mes jau pasiekėme. Pavyzdžiui, jei turime gerus matematikos pažymius, pradedame tikėti, kad sugebame gerai išmokti šį dalyką. Jei įvykdėme sėkmingą projektą darbe, pradedame tikėti, kad iš tiesų gerai išmanome šią sritį ir esame profesionalai. O jeigu pasisekė vienoje srityje, vadinasi, pasiseks ir bet kurioje kitoje!

2. SEKTINI PAVYZDŽIAI

Tai žmonės, kuriais žavimės. Jie pasižymi tomis savybėmis ir įgūdžiais, kuriuos norime turėti. Jų sėkmė mus motyvuoja, mes paprastai stengiamės įgyti tuos pačius įgūdžius, žinias ir požiūrį, kokius jie turi. Be to, kuo labiau šie žmonės atrodo kaip mes (tokiais parametrais kaip amžius, lytis, biografija, karjera), tuo didesnė tikimybė, kad jų sėkmė gali suteikti mums pasitikėjimo savimi. Dėl šios priežasties mane ir džiugina galimybė sekti mane įkvepiančius žmones socialiniuose tinkluose ir visiškai nesuprantu tų žmonių, kurie “stumia” ant Instagram sakydami, kad ten viskas netikra, suvaidinta ir parodoma tik tai, kas nori būti parodoma. Tiesiog sekite išties jus įkvepiančius ir siekiančius judėti į priekį bei išeiti iš komforto zonos žmones!

3. PALAIKYMAS

Svarbu, kad kiti žmonės tikėtų mumis ir palaikytų mus mūsų pradžiose, tai ypač padeda, kai mes patys juos gerbiame. Tiesa, kitų palaikymas suteikia daug mažesnį pasitikėjimą savimi nei asmeninė patirtis ir sektini pavyzdžiai. Pavyzdžiui, aš tikrai ne taip dažnai sulaukdavau (ir vis dar ne dažnai sulaukiu) palaikymo iš artimų žmonių, kai norėdavau kažką keisti, veikti, judėti į priekį bei siekti to, ko labiausiai noriu. Ar pakeisti darbą, ar pradėti sportuoti, ar persikraustyti į kitą šalį, ar vienai keliauti. Žodžiu, sąrašas begalinis. Taip buvo visada, tad jau seniai išmokau būti tuo žmogumi, kuris palaiko, pati sau.

4. EMOCIJOS IR IŠGYVENIMAI

Didelį vaidmenį vaidina nuotaika ir reakcija į stresą. Jei išbandydami ką nors naujo patiriame per daug streso, pradedame jo vengti arba padarysime blogai. Išmokdami geriau susitvarkyti su stresu, taip pat galime įgyti pasitikėjimo savimi. Man šis punktas asocijuojasi su kalbėjimu prieš didelį kiekį žmonių, ką man kartais tenka daryti darbe. Visada jaudinuosi, kai ateina tas lemtingas momentas ir žinau, kad po kelių minučių man teks atidaryti kelias dienas ruoštą prezentaciją ir ne tik viską pristatyti, bet ir būti pasiruošusiai atsakyti į visus galimus klausimus bei apginti savo nuomonę vienu ar kitu klausimu. Bet visas stresas dingsta, kai pradedu, nes esu įsitikinusi, kad žinau, ką sakau ir viskas praeis gerai ir pabaigoje sulauksiu “ačiū”.

5. VAIZDUOTĖ

Įsivaizduodami, kaip susidorojame su būsimais iššūkiais (pavyzdžiui, jei turime egzaminą žodžiu arba vairavimo egzaminą), galime padėti labiau pasitikėti savimi bei savo sugebėjimais. Nors šis būdas yra mažiau efektyvus negu reali patirtis, bet ką daryti, jeigu nėra laimėjimų, kuriais būtų galima pasikliauti? Kreiptis į savo vaizduotę! Įsivaizduokite, kad viskas, ko tikėjotės, išsipildė, jūs pasiekėte viską, ko norėjote, ir sugebėjote visiškai išnaudoti savo galimybes. Pabandykite įsivaizduoti save kaip įmanoma ryškiau, aprašykite šį įvaizdį raštu ir tęskite jo kūrimą dar keletą savaičių. Tai padeda optimistiškiau žiūrėti į ateitį ir geriau suprasti savo tikslus bei prioritetus.

Aš galiu drąsiai pasakyti, kad esu gana pasitikintis savimi ir savo jėgomis žmogus, bet visada yra kur tobulėti ir ties kuo dirbti. Pasitikėjimas savimi yra viso gyvenimo kelias, kuris, natūralu, kad yra vingiuotas, tačiau už kiekvieno posūkio tavęs laukia naujas išbandymas. O kaip jūs įvertintumėte pasitikėjimą savimi dešimtbalėje skalėje? P.S. Aš sau duočiau 7.

nuotraukos: Canon 6d + Canon EF 35 mm f/1.4L USM

Komentartų nėra

Atsakyti

APIE MANE

DARJA TUPČAJA

Esu 25-erių metų vizualinio dienoraščio apie stilingą gyvenimą luscious-style.com autorė, įvairaus vizualinio bei tekstinio turinio kūrėja bei nuomonės formuotojų rinkodaros specialiste. DAUGIAU APIE MANE.

SEKITE MANE KITUR

ARCHYVAS

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

×