7 PRIEŽASTYS DAŽNIAU ŽIEMOS METU BŪTI LAUKE

2021 sausio 31 in Gyvenimo būdas - 2 komentarai

Nors norisi negalvoti apie negatyvius dalykus, tačiau ne visada tai įmanoma – karantinas užkniso juodai. Nors aš tikrai mėgstu būti viena, leisti laiką su savimi, tačiau kiek jau galima? Be galo pasiilgau žmonių, gyvo bendravimo, o ką jau kalbėti apie keliones, kai net galima nuvykti į Kauną ir susitikti su seniai matyta drauge… Vienintelis dalykas, kuris ženkliai pagerina šią situaciją, yra sniegas. Ir nuotaika iškart geresnė, ir norisi dažniau išeit pasivaikščioti. Išvis iš naujo pamėgau pasivaikščiojimus po darbo dienos, praleistos prie kompiuterio praktiškai be jokių pertraukų. Netgi dabar bandau įveikti naują iššūkį – visą vasarį kasdien surinkti mažiausiai 6500 žingsnių. Ir kol kas man sekasi puikiai!

Tad tikrai nepraleiskite galimybės pasimėgauti tikra žiema (pastaraisiais metais tai retai pasitaikydavo), t.y. išjunkite Netflix’ą, išlįskite iš po šilto pledo, šilčiau apsirenkite ir keliaukite į lauką! Nes pasivaikščiojimai gryname ore žiemos metu turi labai daug privalumų. Yra mažiausiai 7 priežastys dažniau žiemos metu būti lauke, todėl šiandien aš noriu pasidalinti jomis su jumis ir taip paskatinti tiek jus, tiek save netingėti ir kasdien skirti bent 30 min. ramiai pasivaikščiojimui.

1. TAI STIPRINA IMUNINĘ SISTEMĄ

Žieminiai temperatūros pokyčiai kartu su grynu oru stimuliuoja imuninę sistemą, o taip ir padidinamas mūsų organizmo atsparumas ligoms, būdingoms šaltuoju metų laiku. Ar kada susimąstėte, kaip skandinavai sugeba maudytis šiauriniuose ežeruose ir jūrose, kai temperatūra yra artima 0°C? Atsakymas paprastas – jie įpratę. Buvimas lauke stiprina mūsų kūną, todėl leiskitės bent porą kartų per savaitę (o geriau kasdien) išeiti pasivaikščioti, nors oras lauke ir nėra labai malonus. 

2. TAI GERINA VIRŠKINIMĄ

Buvimas lauke gali teigiamai paveikti virškinimą dėl dviejų priežasčių. Pirma, lauke jūs esate kur kas aktyvesnis/aktyvesnė, o tai yra labai naudinga. Antra, pats grynas oras turi teigiamą poveikį virškinimui, todėl kad vaikščiodami mes deginame tikrai daug kalorijų. Atrodo, kad tik bėgimas yra kardio? Patikėkite manimi, vaikščiojimas yra kur kas geresnis kardio norint numesti svorio, nes sparčiau vaikščiojant pulsas laikosi apie 100-130 (aerobinis krūvis), o tai yra idealus pulsas riebalų deginimui. Tad tikrai nenuvertinkite vaikščiojimo, ypač jeigu norite numesti keletą kilogramų, priaugtų per karantiną. Darbo dienomis aš išeinu pasivaikščioti vakare, apie 19-21 val., o savaitgaliais – dieną.

3. TAI TEIGIAMAI VEIKIA KONCENTRACIJĄ

Buvimas lauke padidina deguonies kiekį organizme, kuris reikalingas ne tik fiziniam aktyvumui, bet ir smegenų veiklai. Grynas oras kartu su maloniu pasivaikščiojimu išvalo mintis, padidina gebėjimą susikaupti. Kai kitą kartą pajusite, kad jūsų galva pilna rūpesčių, o jūs vis dar turite daug darbo, išeikite pasivaikščioti bent 30 minučių  ir iškart pajusite daugiau jėgų savyje susitvarkyti su visais reikalais.

4. TAI SKATINA KŪRYBINGUMĄ

Pasivaikščiojimai lauke taip pat gali pagerinti jūsų kūrybingumą. Amerikos mokslininkų tyrimų rezultatai patvirtina, kad žmonės, praleidę 4 dienas gamtoje, kūrybingumo testus atliko 50 proc. geriau. Lauke, atrodo, turime daugiau šviežių idėjų, todėl žiemos pasivaikščiojimai yra puikus pasirinkimas toms dienoms, kai reikia parodyti viską, kas geriausia. Ar pastebėjote tai?

 

5. TAI PADIDINA VITAMINO D KIEKĮ ORGANIZME

Optimalus vitamino D kiekis organizme yra labai svarbus sveikatai dėl daugelio priežasčių. Vitaminas D stiprina kaulus, gali užkirsti kelią širdies ligoms ir kai kurioms vėžio formoms bei netgi pagerinti smegenų veiklą. Kadangi didžioji dalis vitamino D gaminama veikiant saulės šviesai (ir daug mažiau dėl maisto), svarbu reguliariai praleisti kelias valandas lauke. Žiemą, kai saulę dažnai sunku net pamatyti ir pajusti, ji vis tiek padeda organizmui gauti pakankamai vitamino D. Todėl yra rekomenduojama kartais pasivaikščioti ne tik vakarais, bet rytais arba dienos metu.

6. TAI VALO KRAUJĄ

Buvimas lauke beveik visada yra tiesiogiai susijęs su fizine veikla. Tai savaime pagerina kraujotaką ir padeda į kiekvieną kūno kampelį transportuoti daugiau deguonies ir kitų maistinių medžiagų. Tačiau ilgalaikis buvimas gryname ore taip pat valo kraują, padidindamas ląstelių aprūpinimo reikalingomis medžiagomis efektyvumą ir pašalindamas toksinus. Nenuostabu, kad daugelio tyrimų duomenimis, bet kuri veikla gryname ore yra tiesiogiai susijusi su sveikata

7. TAI PAKELIA NUOTAIKĄ

Žiema dažniausiai yra baisus metas tiems, kurie kovoja su depresija. O esant šiandieninei situacijai pasaulyje, kai esame apriboti tiek gyvo bendravimo, tie judėjimo prasme, bloga nuotaika ir nepasitenkinimas gyvenimu yra itin dažnai pasitaikantis reiškinys. Man asmeniškai lapkritis ir gruodis buvo labai sudėtingi, nes dėl netinkamos mitybos išvis buvau apatiška viskam. Ir viskas, ką norėjau daryti, buvo gulėjimas lovoje. Nei skaityti, nei žiūrėti filmus, nei būti aktyviai soc. tinkluose, nei fotografuoti, nei kažkaip kitaip mėgautis likusiais neuždraustais gyvenimo džiaugsmais. Ir tos šaltos, tamsios ir trumpos dienos dažnai slegia. Bet to galima išvengti (arba bent jau sumažinti), jei dažniau išeisite pasivaikščioti gryname ore. Fizinis aktyvumas kartu su dienos šviesa yra labai efektyvus būdas išvengti depresijos. Buvimas lauke taip pat gali padidinti laimės hormono serotonino kiekį organizme, nes serotonino kiekis yra glaudžiai susijęs su deguonies kiekiu kraujyje. Tai vienintelis dalykas, dėl kurio išvis lipdavau iš lovos.

O dabar prisipažinkite, kaip dažnai jūs einate pasivaikščioti? Prieš tai aš tai darydavau apie 3-4 kartus per savaitę, tačiau nuo vasario 1 d. pažadėjau sau tai daryti kasdien  – taip ir darau. Taip pat labai tikiuosi, kad man pavyko paskatinti ir jus peržiūrėti savo santykius su pasivaikščiojimais žiemos metu, nes priežasčių tai daryti yra labai daug!

P.S. O dabar aš baigiu rašyti šį straipsnį, išgeriu kavą ir keliauju į lauką rinkti žingsnių!

nuotraukos: Canon 6d + Canon EF 35 mm f/1.4L USM

2 Komentarai

 • Dovilė 2021 vasario 12 at 20:01

  labai mėgstu būti gryname ore, vaikščiotis, bet nu ne žiemą… velniškai nepatinka šaltis, brrr 🙁

  • darjatupcaja 2021 vasario 16 at 23:22

   o aš kažkaip pripratau, apsirengiu šiltai ir pirmyn! 😀

  Atsakyti

  APIE MANE

  DARJA TUPČAJA

  Esu 25-erių metų vizualinio dienoraščio apie stilingą gyvenimą luscious-style.com autorė, įvairaus vizualinio bei tekstinio turinio kūrėja bei nuomonės formuotojų rinkodaros specialiste. DAUGIAU APIE MANE.

  SEKITE MANE KITUR

  ARCHYVAS

  NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  ×