#RUOŠIUOSIVASARAI ARBA KETO IŠŠŪKIS – 1 SAVAITĖ

2020 gegužės 13 in Gyvenimo būdas, Sportas - 2 komentarai

Kodėl visa tai pradėjau? Visų pirma, man niekada nepavykdavo “pasiruošti” vasarai, t.y. šiek tiek pasiryškinti ir numesti 3-5 kg. Ne, tai tikrai nėra daug ir kažkokios būtinybės nėra, nes ir taip jaučiausi gana gerai. Tikriausiai tai ir buvo didžiausias stabdys, dėl kurio taip ir nepavykdavo susiimti. Antra, karantino dėka atsirado labai daug laisvo laiko tiek darbo metu (ačiū darbui iš namų), tiek po darbo (dėl sporto klubo uždarymo), tad nusprendžiau, kad laikas pagaliau TAI padaryti, nes galiu skirti laiko gaminimui. Jeigu gerai prisimenu, tai viską sąžiningai sekti pradėjau prieš 4 savaites: pradėjau skaičiuoti kalorijas, kad suvartočiau apie 1500 ir surinkčiau reikalingus makroelementus (tam naudoju Lifesum programėlę), ir laikytis 16/8 protarpinio badavimo, t.y. 16 valandų nevalgai nieko ir 8 – valgai. Praėjus savaitei YouTube platybėse prisižiūrėjau labai daug video apie protarpinį badavimą (nors čia nebuvo mano pirmas kartas, kadangi pirmą kartą protarpinį badavimą išbandžiau daugiau ne prieš metus) ir atradau šį Dr. Eric Berg video. Po šio video peržiūrėjau dar mažiausiai 15 jo video, kur daug kur buvo minėta, kad geriausiems rezultatams pasiekti rekomenduojama protarpinį badavimą (geriausia pasirinkti 18/6 variantą) su ketogenine (trumpai – keto) mityba.

KAS YRA KETOGENINĖ ARBA KETO MITYBA?

Jeigu trumpai, tai tai yra maitinimosi būdas, kuriame dominuoja riebalai ir baltymai, o angliavandenių vartojama itin mažai, įprastai <50g per dieną. Žodžiu, 70% dienos kalorijų turi sudaryti riebalai, 20% – baltymai ir 10% – angliavandeniai (daugiausia iš žalių daržovių). Jokiu grūdų, jokio cukraus, jokiu miltų, jokių vaisių. Kam to reikia? Laikantis ketogeninės mitybos kūnas išnaudoja savo glikogeno rezervus ir pereina prie riebalų, kaip energijos šaltinio – organizmas pradeda deginti riebalus ir gaminti ketonus. Aišku, viskas vyksta ne iš karto, nes organizmui reikia apie 1-2 savaičių, kad jis išnaudotų visas glikogeno atsargas (jų turime ne tik kepenyse, bet raumenyse). Keto mityba turi labai daug privalumų ir daro teigiamą poveikį mūsų sveikatai, bet apie tai kviečiu jus pasiskaityti čia, nes tema labai plati, o aš neišmanau to taip gerai, kad galėčiau dalintis savo žiniomis į kairę ir į dešinę. Nusprendžiau mesti sau rimtą iššūkį ir atsisakyti to, ką dievinu labiausiai (dabar jau galima pasakyti, kad dievinau) – miltinių patiekalų (ate picoms ir makaronams) ir cukraus (ate šokoladams, saldainiams, sausainiams, pyragams ir ledams). Nuo to laiko mano apsipirkimas parduotuvėse tapo gana ribotas, bet užtat labai greitas, nes nereikia klaidžioti tarp lentynų ir ieškoti ką čia šiandien vakare suvalgyti prie kavos.

KĄ IR KAIP NUSPRENDŽIAU DARYTI, KAD PASIEKČIAU MAKSIMALŲ REZULTATĄ?

1. Natūralu, kad jeigu tai pavadinau keto iššūkiu, tai laikytis visų keto mitybos principų. Jokių cheat’ų.

2. Daryti 18/6 protarpinį badavimą, t.y. valgyti nuo 11.30 iki 17.30. Padidinau nevalgymą nuo 16 iki 18 val. per dieną, kadangi geriausia yra didinti nevalgymo tarpą ir galu gale netgi pereiti prie 20/4. Tam dar nesu pasiryžusi, bet galbūt mano nuomonė pasikeis.

3. Valgyti tik du kartus per dieną: 11.30 – 12.00 ir 17.00 – 17.30. Tarp valgymų jokių užkandžių, tik kava ir arbata (be cukraus ir pieno) bei vanduo, kad išlaikyčiau žemą insulino lygį ir neskatinčiau jo šuolių visos dienos bėgyje.

4. Kiekvieną dieną arba nueiti bent 5 km, arba padaryti HIIT treniruotę, arba bėgioti intervalais, t.y. vieną minutę bėgi, 2-3 eini. Fizinis aktyvumas labai svarbu, tad kol sporto klubai nedirba nusprendžiau apsiriboti tokiomis treniruotėmis.Taip pat visi šie būdai yra idealūs riebalų deginimui, kadangi nėra deguonies trūkumo ir organizmas naudoja 85 proc. energijos iš riebalų ir tik 15 proc. – iš gliukozės. Labai rekomenduoju pažiūrėti šį video.

5. Vis dar sąžiningai skaičiuoti kalorijas ir sekti makroelementus, kad per dieną suvartočiau apie 1500 kalorijų, iš kurių 70 proc. sudarytų riebalai, 20 proc. – baltymai ir 10proc. – angliavandeniai. Tam, kaip ir minėjau, puikus pagalbininkas yra Lifesum programėlė.

1 DIENA

Nepasakyčiau, kad būtų sunku. Kadangi jau prieš tai dvi savaites kontroliavau mitybą, didelių pokyčių nepastebėjau. Viskas kaip ir visada, tik buvo šiek  tiek keista valgyti lašišą be nieko. Taip pat lengva buvo išgyventi tarpą nuo pirmo iki antro valgymo, nes anksčiau buvau pripratus kažką užkąsti, net to pačio riešutų sviesto arba bent išgerti kavos su pienu. O čia nei riešutų sviesto, nei kavos su pienu, o tik juoda kava, arbata arba vanduo. Žodžiu, pasirinkimas menkas, bet ką padarysi. Galima ir pakentėti porą valandų, ypač žinant, kad čia pripratimo, o ne alkio reikalas. Saldumynų visą dieną nesinorėjo. Aišku, jeigu galėčiau, tai tikrai neatsisakyčiau šokoladuko, bet jeigu ne, tai ne. Jokių pasiteisinimų ir taškas.

2 DIENA

Saldumynų vis dar nesinorėjo. Visą dieną jaučiausi gana gerai ir tarpas nuo pusryčių 12 val. iki vakarienės 17 val. praėjo neskausmingai. Netgi sugebėjau vakarienei pasigaminti picą pagal šį receptą. Gavosi tikrai skaniai ir sveikai – labai rekomenduoju! Taip pat dienos bėgyje atėjo įkvėpimas į visą šį eksperimentą pažiūrėti kiek rimčiau, todėl užsisakiau maisto papildus su kaliu (nes jeigu suvalgote mažiau žalių daržovių, organizmui gali trukti kalio ir dėl to jausitės blogai: skaudės galvą, raumenis, jausis nuovargis ir pan.), išmanias svarstykles (jas norėjau įsigyti jau apie metus laiko, tačiau keto iššūkis paskatino pagaliau tai padaryti, kad būtų paprasčiau pastebėti ir sekti pokyčius), kokosų miltus, saldiklį bei ketonų testo juosteles (tikrai nėra būtinas dalykas, bet nusprendžiau įsigyti).

Praėjus 30 min po vakarienės pasidariau 1 val. trukmės mobility treniruotę ir 20 min – HIIT pagal šį video. Keista, bet jėgų buvo ir jokio silpnumo nejaučiau. Visas įdomumas prasidėjo vakare. Pradėjo skaudėti galvą. Prieš pradedama visą šį eksperimentą pasidomėjau viskuo nuo A iki Z, nuo privalumų iki galimų šalutinių poveikių, tad žinojau, kad pirmosiomis dienomis ar netgi savaitėmis gali skaudėti galvą, nes organizmas nėra pripratęs funkcionuoti be cukraus ir jam reikia laiko prisitaikyti. Kažkur skaičiau, kad gali padėti druską, tad taip ir padariau – suvalgiau šiek tiek druskos. Padėjo!

3 IR 4 DIENOS

Trečios ir ketvirtos dienos rytai prasidėjo labai gerai: jokio alkio jausmo, jokio galvos skausmo, o tik gera nuotaika. Neužkandžiauti tarp valgymų pasidarė daug lengviau negu pirmas dienas, kuomet dažnai pagalvodavau apie maistą dienos metu. Ketvirtadienį vakare apsilankiau kine ant stogo, tad teko vietoje karamėlinių spragėsių ar čipsų pasirinkti jūros dumblių užkandį bei kolą zero (dėl šito negaliu skustis, nes dievinu šį gėrimą), kadangi nors ir jo sudėtis nėra gera, tačiau ten esančio saldiklio glikeminis indeksas yra lygus 0.

5 DIENA

Net negaliu patikėti, kad visas 5 dienas išgyvenau ne tik be jokio cukraus, bet ir be angliavandenių. Iš ryto valgyti nesinori, tad ramiai palaukiu 11 val., kuomet jau einu gaminti pusryčių. Šį kartą išbandžiau keto varškėčius, kuriems pagaminti vietoje paprastų miltų yra naudojami migdolų miltai, o vietoje cukraus – saldiklis. Gavosi labai skaniai, tad manau kitą savaitę pasidalinsiu receptu čia arba savo Instagram paskyroje. Vakarienės irgi sulaukiau be sunkumų, o tarpe tarp pirmo ir antro valgymų išgėriau tik 3 puodelis arbatos ir 2 stiklines vandens.

6 IR 7 DIENOS

Natūralu, kad turint šaldytuve tokio skanumo šokoladinį tortą, neįmanoma jo nevalgyti, kad ir šeštadienį ir sekmadienį prie pusryčių buvo suvalgytas ir torto gabaliukas. Abi dienas daug vaikščiojau ir pastebėjau, kad noras užkandžiauti išvis dingo ir visai ramiai atsisakiau šeštadieninės picos ir neužpavydėjau draugės valgyto šokoladuko. Taip pat pastebėjau, kad dingo vakariniai galvos skausmai.

REZULTATAI PO PIRMOS SAVAITĖS

Jaučiuosi gerai ir tikrai nesiruošiu mesti šio reikalo. Pastebėjau, kad turiu daugiau energijos ir noro daugiau visko nuveikti ir kažką daryti, dingo apatijos jausmas ir nuotaikų svyravimai, nes būdavo, kad 10 minučių jaučiuosi energinga ir noriu nuversti kalnus, o tada iškart energija dingsta ir noriu tik įsisukti į pledą, atsigulti ant sofos ir žiūrėti YouTube video. Taip pat pastebėjau, kad oda tapo mažiau sausa. Kalbant apie svorį ir matmenis, tai per savaitę numečiau apie 2,5 kg (prieš tai per dvi savaites buvau numetus dar 2 kg) ir po – 2-3 cm nuo krutinės, liemens bei klubų. Taip, iš pradžių pasišalina skysčiai, bet tai geras ženklas, kad kažkas vyksta! Iš tiesų jau dabar esu patenkina rezultatu, bet iki tobulumo neatsisakyčiau atsikratyti dar kokių 2-3 kg. Po savaitės visko tikrai nemetu ir tęsiu savo eksperimentą toliau. Jaučiu, kad mano organizmas jau praktiškai adaptavosi prie naujos tvarkos, tad labai įdomu kaip seksis toliau.

O ar jūs jau pradėjote ruoštis vasarai? Jeigu taip, tai kaip sekasi?

nuotraukos: Canon 6d + Canon EF 35 mm f/1.4L US

2 Komentarai

 • dovilė - influx.lt 2020 gegužės 15 at 15:18

  man sekasi ok, irgi pradėjau protarpinį badavimą ir kalorijų skaičiavimą, nes nebesitenkinu kaip atrodo kūnas. tai jo, per pirmą savaitę man irgi pasišalino kažkas iš kūno, nes -3 kg 😀 pasirodo, kalorijų skaičiavimas didesnis darbas nei gali pasirodyti 😀

  • darjatupcaja 2020 gegužės 15 at 22:31

   Tikrai taip! Ir labai smagu matyti bent kažkokius pokyčius 😀 Nes aš praktiškai niekada nesugebėdavau numest, tik palaikyt arba priaugt 😀

  Atsakyti

  APIE MANE

  DARJA TUPČAJA

  Esu 25-erių metų vizualinio dienoraščio apie stilingą gyvenimą luscious-style.com autorė, įvairaus vizualinio bei tekstinio turinio kūrėja bei nuomonės formuotojų rinkodaros specialiste. DAUGIAU APIE MANE.

  SEKITE MANE KITUR

  ARCHYVAS

  NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  ×