VISA TIESA APIE SAULĖS POVEIKĮ ODAI: UVA BEI UVB SPINDULIAI IR JŲ SKIRTUMAI

2020 birželio 28 in Grožis, Gyvenimo būdas - Komentarų nėra

Apie neigiamą ulravioletinių spindulių poveikį mūsų organizmui negirdėjo nebent maži vaikai. Ir man pasidaro ir keista, ir pikta, kuomet matau merginas, kurios piktnaudžiauja saulės voniomis visiškai nenaudodamos kokios apsaugos nuo saulės. Tiesiog nesuprantu, kame čia problema. Ar tai yra tiesiog yolo gyvenimo būdas, ar paprasčiausiai žinių apie saulės poveikį mūsų odai trūkumas. Tikiuosi, kad vis dėlto problema slypi žinių trūkume, tad šiuo savo straipsniu noriu pasidalinti su jumis savo žiniomis, kurias neseniai atnaujinau mokymuose darbe, po kurių net neišeinu iš namų neužsitepusi priemonės su SPF ant savo veido. Taigi, šiandien noriu atskleisti visą tiesą apie saulės poveikį odai.

ULTRAVIOLETINIŲ SPINDULIŲ ĮVAIROVĖ

Atsižvelgiant į bangos ilgį ir biologinį aktyvumą, įprasta išskirti tris ultravioletinių spindulių tipus:

 • UVA (320–400 nm) yra ilgųjų bangų spinduliai ir sudaro 95% visos UV šviesos;
 • UVB (290–320 nm) yra vidutinio ilgio spinduliai ir sudaro tik 5%
 • UVC bangų spinduliai yra per trumpi, kad prasiskverbtų į atmosferą, todėl visiškai nėra pavojingi žmonėms.

UVA SPINDULIAI: ODOS SENĖJIMAS ARBA “AGEING”

Kaip ir minėjau, UVA spinduliai, pasiekiantys žemės paviršių ištisus metus ir net per debesis, sudaro 95% visos UV šviesos. Jie prasiskverbia pro debesis, stiklą ir epidermį. Taip, UAV veikia jūsų odą netgi jeigu jūs tiesiog važiuojate automobilyje arba sėdite įstiklintame balkone! Skirtingai nuo UVB spindulių, jie veikia neskausmingai, tačiau labai giliai įsiskverbia į odą ir pasiekia dermos ląsteles. Spinduliai išprovokuoja laisvųjų radikalų sintezę, o jų poveikis jaučiamas vėliau:

 • fotosenėjimas (ankstyvus odos senėjimas): elastino ir kolageno skaidulų krypties pasikeitimas, dėl kurio oda praranda elastingumą, atsiranda raukšlių;
 • padidėjęs jautrumas saulei, dažnai vadinamas alergija (paraudimas, niežėjimas, vasaros dermatitas);
 • pigmentacija;
 • odos vėžys.

UVB SPINDULIAI: ĮDEGIS, NUDEGIMAS ARBA “BURNING”

B spektro ultravioletiniai spinduliai sudaro tik 5% visų UV spindulių, tačiau jie yra labai agresyvūs ir jautriausiai į juos reaguoja skandinaviškos ir šiaurietiškos išvaizdos asmenys, maži vaikai, kuriems natūrali melanino sintezė dar nėra visiškai suformuota, saulės vonių mėgėjai, kurių kūną puošia daugybė apgamų ir amžiaus dėmių, bei žmonės, kurių organizmas dar nespėjo atsistatyti po plastinių operacijų ar tam tikrų grožio procedūrų (cheminio odos balinimo, gilaus valymo, rūgštinio šveitimo bei įvairių lazerio procedūrų).

Dalį UVB spindulių filtruoja debesys ir paprastas langų stiklas, tačiau debesuotą saulėtą dieną jų poveikis yra maksimalus. Didžiausias B spektro aktyvumas yra nuo 10:00 iki 16:00 – būtent šiuo metu įdegis guli intensyviausias, tačiau ir nudegimo rizika yra didžiausia.

UVB SPINDULIŲ NAUDA IR ŽALA

Būtent ultravioletinių spindulių B spektras yra atsakingas už taip visų trokštamą bronzinį įdegį. Šie spinduliai veikia paviršinius epidermio sluoksnius stimuliuodami hiperpigmentaciją ląstelėse. Be to, UVB labiau skatina vitamino D gamybą, kuris yra gyvybiškai svarbus kiekvienam. Tačiau šios teigiamos ultravioletinės spinduliuotės savybės yra susijusios su neigiamu jos poveikiu žmogui.

Nėra lengva ne pastebėti žalingą ultravioletinių B spektro spindulių poveikį. Vos per kelias minutes (trukmė gali skirtis priklausomai nuo odos fototipo, tačiau daugeliu atvejų neviršija pusvalandžio) neapsaugota oda pamažu pradeda rausti ir atsiranda uždegimas. Jeigu laiku pasislėpsite pavėsyje, tai po 2-3 dienų paraudimas išnyks, tačiau besaikis piktnaudžiavimas saulės voniomis piko sukelia rimtas pasekmes. Skausmingos pūslės gyja labai ilgai, o oda visiškai atsistato geriausiu atveju per kelis mėnesius. Todėl išeiti be apsaugos nuo saulės saulėtą dieną yra ne tik ne atsargu, bet ir labai pavojinga!

KOSMETINIAI UVB FILTRAI

Šiuolaikinės kosmetikos priemonės, skirtos apsaugoti odą nuo neigiamo ultravioletinių spindulių poveikio, išlaikant teigiamą jos poveikio poveikį, savo sudėtyje turi specialių ingredientų, kurie blokuoja iki 99% agresyvių UVB spindulių. Mineraliniai filtrai, kurie kosmetologijoje vadinami fiziniais, atspindi vidutinio ilgio šviesos bangas, taip užkertant kelią saulės nudegimui ir uždegimui. Šiai grupei priskiriami titano dioksidas bei cinko oksidas.

Abu jie yra visiškai saugus odai, todėl daugelis kosmetikos prekių ženklų jiems teikia pirmenybę. Tiesa, yra vienas „bet“: titano dioksidas gali šiek tiek balinti odą, todėl didelis jo kiekis yra nerekomenduojamos tamsios odos savininkams bei tiems, kurie jau spėji įdegti. Jiems geriausias pasirinkimas yra saulės kosmetika, kurioje yra cinko oksido – ji nepalieka žymių ant odos. Taip pat svarbu pažymėti, kad nors jie ir negali sukelti alergijos, tačiau nėra atsparūs vandeniui.

Cheminiai filtrai gali iš dalies neutralizuoti UVB spindulius – jie prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius ir kenksmingą ultravioletą paverčia šilumine energija. Kiekvienas iš jų yra veiksmingas savo veikimo spinduliu:
 • Benzoate-4 methylbenzylidene camphor (Parsol 5000) – neutralizuoja 290–300 nm ilgio UVB spindulius;
 • Benzophenone-3 (Oxybenzone) – efektyvus nuo spindulių iki 350 nm;
 • Benzophenone-4 (Sulisobenzone) – veikia ultravioletinę šviesą, kurios spinduliai yra 260 375 nm;
 • Benzofenonas-8 – veikia 250–390 nm spindulius;
 • Etilheksilo triazone –  apsaugo nuo 290–320 nm UV spektro;
 • Mexoryl XL kovoja su radiacija, esant 290–400 nm;
 • Para-aminobenzoinė rūgštis – veikia UVB, kurio ilgis yra 290–313 nm;
 • Ocinoxate – efektyviai sunaikina visą B spektrą.

Šis sąrašas toli gražu nėra galutinis – ingredientai turi dešimtis modifikacijų, o kiekvieną mėnesį dermatologai pristato naujus, saugesnius ir pažangesnius komponentus, kurie gali apsaugoti odą nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio.

Taip pat svarbu paminėti, kad cheminiai filtrai nepalieka balkšvų dryžių ant odos, yra atsparios vandeniui, tačiau gali dirginti jautrią odą. Taip pat patys savaime jie yra nestabilūs ir greitai suyra. Būtent dėl šios priežasties norėdami stabilizuoti priemonę, keli filtrai yra sumaišomi. Tokiu būdu priemonė žymiai geriau apsaugo mūsų odą nuo kenksmingos spinduliuotės.

KAIP APSAUGOTI ODĄ SAULĖTĄ DIENĄ? SPF VS PPD

SPF indeksas, nurodytas ant kiekvienos apsaugos nuo saulės kosmetikos priemonės, atspindi apsaugą nuo UVB spindulių laipsnį. Šis skaičius parodo, kaip gerai priemonė mus apsaugo nuo UVB spinduliuotės, t. y., kiek laiko galime būti po saule be rizikos nudegti.  Kaip apskaičiuoti SPF? Vidutiniškai nudegimai ant paveiktos odos atsiranda po 20 minučių. Šiuos 20 reikia padauginti iš koeficiento, kuris užrašytas ant kremo tūbelės. Jei tai yra SPF20, tada jūs esate apsaugoti nuo saulės 400 minučių arba 6,5 ​​valandos. Bet tai veiks tik tuo atveju, jei patepsite reikiamą kiekį kremo ant odos, neliesite ir neplausite šios vietos. Realiame gyvenime tai neįmanoma. Be to, ryte saulės šviesos intensyvumas yra daug mažesnis nei vidurdienį, ir kuo arčiau pusiaujo, tuo daugiau saulės kaitros.

Jeigu informaciją apie apsaugos lygį nuo UVB spindulių mums pasako SPF, tai nuo UVA – PPD (angl. Persistent Pigment Darkening). Jeigu ant pakuotės nėra šio žymėjimo, tai ieškokite PA (angl. Protection Grade of UVA), IPD (angl. Immediate Pigment Darkening) arba UVA apskrityje. Mažiausias PPD yra 8, maksimalus – 42. Tai reiškia, kad priemonė apsaugos jus nuo 8% iki 42% UVA spindulių. IPD maksimalus indeksas yra 90. Tai reiškia, kad oda yra 90% apsaugota nuo UVA spindulių. Apskritime esantis UVA nerodo, kiek procentų jūsų oda yra apsaugota nuo UVA spindulių.

Taigi, saugoti nuo saulės yra būtina! Ir ne tik vasarą, kai einate degintis, o kiekvieną dieną. Net eidami į darbą turite naudoti priemones, apsaugančias nuo UV spindulių poveikio. Ir tai tikrai nėra sudėtinga, nes daugumas dieninių kremų bei makiaži pagrindų turi savo sudėtyje SPF. Pavyzdžiui, iš mano naudojamų dekoratyvinės kosmetikos priemonių L’Oreal Paris True Match makiažo pagrindas turi SPF17, L’Oreal Paris CC C’est Magic – SPF20, o Maybelline New York Dream Urban Cover – visus SPF50. Jeigu planuoju degintis arba žinau, kad teks ilgesnį laiko tarpą pabūti po saule, tai būtinai naudoju apsauginę priemonę ant viso kūno odos bei atskirą priemonę, skirtą veidui.

nuotraukos: Canon 6d + Canon EF 35 mm f/1.4L USM

Komentartų nėra

Atsakyti

APIE MANE

DARJA TUPČAJA

Esu 25-erių metų vizualinio dienoraščio apie stilingą gyvenimą luscious-style.com autorė, įvairaus vizualinio bei tekstinio turinio kūrėja bei nuomonės formuotojų rinkodaros specialiste. DAUGIAU APIE MANE.

SEKITE MANE KITUR

ARCHYVAS

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

×